Fakültemizde Köprüüstü ve GMDSS Simülatörleri Açılış Töreni Gerçekleştirildi

18 Eylül 2023 Pazartesi

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası tarafından Turgut Kıran Denizcilik Fakültemize kazandırılan, Köprüüstü simülatörü ve GMDSS simülatörünün açılış töreni gerçekleştirildi.
 
Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreninde, Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Ferhat KALAYCI, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tamer KIRAN ve Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Yusuf YILMAZ açılış konuşması yaptı.
 
Konuşmasına fakültemizin mevcut durumu hakkında bilgi vererek başlayan Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ferhat KALAYCI, açılışı yapılan iki yeni simülatörün, öğrencilerimizin daha verimli ve kaliteli eğitim alabilmelerine imkân sağlaması bakımından son derece kıymetli olduğunu belirtti.
 
Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ferhat KALAYCI, “Simülatörlerin yanı sıra, fakültemize teorik ve uygulama derslerinde kullanılmak üzere, akıllı tahtalar, sunum cihazları, bilgisayarlar, laboratuvar uygulama malzemeleri ve kütüphanemize birçok ulusal ve uluslararası düzeyde basılmış kitap ve dergi kazandırılmıştır. Fakültemize kazandırılan tüm bu imkânlar, bugün aramızda bulunan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tamer KIRAN’ın destek ve katkılarıyla sağlandığını belirtmek isterim. Bu bağlamda Sayın Başkanıma ve yönetim kurulu üyelerine huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.” dedi.
 
Dekanımız, “Fakültemize ve öğrencilerimize maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen, Turgut Kıran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tahir KIRAN’a, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat KIRAN’a, İlçemizin önceki Kaymakamı Sayın Bekir YALÇIN’a, İlçemiz Belediye Başkanı Sayın Selim METİN’e, bize güvenerek bizi bu göreve layık gören önceki Rektörüm, Sayın Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’a ve Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Yusuf YILMAZ’a teşekkür ederim” diyerek sözlerine tamamladı.  
 
İMEAK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tamer KIRAN konuşmasında, fakültemizin kuruluş aşamasından bugüne kadar gelinen noktayı anlatarak, eğitimin kalitesini artırma yönünde çalışmalarını daha da ileriye götüreceklerini ve bu anlamda katkılarını sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.
 
Geçmişte deniz simülatörlerinin yalnızca yabancı bir firma tarafından kurulumu ve satışı yapıldığını kaydeden KIRAN, yerli ve milli bir alternatif üretimi için çalışma yürüttüklerini belirtti. Ayrıca, Köprüüstü ve GMDSS simülatörlerinin ilkinin Turgut Kıran Denizcilik Fakültesinde kurulduğunun altını çizdi.
 
Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf YILMAZ ise konuşmasında, fakültemize yapmış oldukları katkılardan dolayı İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer KIRAN ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek simülatörlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 
Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Yusuf YILMAZ’ın günün anısına İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tamer KIRAN’a plaket takdiminin ardından, simülatörlerin açılışı gerçekleştirildi.
 
Açılışa, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Yusuf YILMAZ, Derepazarı Belediye Başkanı Sayın Selim METİN, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tamer KIRAN, Dekanlar, Üniversitemiz Genel Sekreteri Sayın Adnan ER, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri, İl ve İlçemizin yöneticileri ve akademik ve idari personel katıldı.