Dekan Mesajı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında eğitim vermeye başlamıştır. Kısa süre içerisinde Uluslararası STCW-78 Sözleşmesinin A-II/1 ve A-II/2 bölümleri kapsamında oluşturulan müfredatı ve uygulama altyapı olanakları oluşturan Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi, Türkiye’de yönetici düzeyinde denizci yetiştiren yetkilendirilmiş sayılı Fakülteler arasında yerini almıştır. Fakültemiz’de Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünde aktif olarak eğitim-öğretime devam edilirken, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü akademik kadrosunun oluşturulması ile en kısa sürede eğitim öğretime başlaması planlanmaktır. Fakültemizde 2 Profesör, 7 Doçent, 5 Dr. Öğretim Üyesi, 3 Öğretim Görevlisi ve 2 si Dr. toplam 4 Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır.
Fakültemiz uluslararası düzeyde kabul gören vasıflara sahip, denizcilik örf ve adetlerine bağlı, çağdaş gençler yetiştiren ve mezun veren, denizcilik eğitimi ve araştırmaları ile denizcilik sektörünün sorunlarının çözümüne katkı sağlayan, ulusal ve uluslararası düzeyde tercih edilen bir bilim yuvası olmak, Fakültemizin temel öncelikleri arasında yer almaktadır. Fakültemiz mezunları güçlü ve geniş istihdam imkanlarına sahiptir. Mezun olan öğrencilerimizin büyük çoğunluğu, Türk ve Yabancı bayraklı gemilerde vardiya zabiti olarak, ayrıca Denizcilik Genel Müdürlüğü, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları, liman başkanlıkları, armatörlük işletmeleri ve diğer özel denizcilik işletmelerinde istihdam edilmektedirler.
 
Fakültemiz, akademik kadrosuyla iç ve dış paydaşların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda eğitim kalitesini daima iyileştirme yönündeki çalışmalarını önceleyen, mezunlarına Dünya denizcilik sektörü içerisinde yer alabilmesi noktasındaki katkı ve desteklerini her daim artıran bir anlayış ile yoluna devam edecektir.  Bu bağlamda, Fakültemizin daha iyiye ulaşması noktasında destek ve emek veren, şuana kadar Fakültemizde görev yapan tüm yöneticilerimize, akademik ve idari personelimize teşekkürlerimi sunarım.
 
Sevgi ve saygılarımla.
 Prof. Dr. Murat YAYLACI
Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi Dekanı